piątek, 27 stycznia 2012

Tabelkowe sprostowanie

Pytają, czemu na blogu umieszczam tabelki, a nie masę testu? Czemu jest to skondensowane do takiej formy? Że to przecież blog, a to co wystawiam to nikomu niepotrzebne.

Pozwolę sobie się nie zgodzić. Utarło się, że na blogu erpegowe dinozaury wynaturzają się na różne tematy. Wybaczcie, recenzje piszę dla Valkirii. Nie rajcują mnie najnowsze systemy. Mam ograniczony zakres czasu. Czasem siadam nad Klanarchią i wertuję, analizuję i opracowuję pomoce dla siebie. Jestem umysłem ścisłym, stąd właśnie tabelki. Dla mnie jest to przejrzyste.

Weźmy przykład ostatniej tabelki z profesjami. Tworzymy przygodę. Gracze zajdą do średniego klanu. Od razu widzę kogo mogą tam zastać. I to nie tylko samych wiedźmiarzy, siepaczy i wybrańców przodków. Świat Klanarchii jest pełen różnych postaci. Jednak gdy patrzy się przez pryzmat archetypów dostępnych dla gracza się o tym zapomina (przynajmniej JA zapominam). A tak w dowolnej chwili zerkam w tabelkę i widzę kogo moi gracze mogą spotkać. Taka ciekawostka dla nich, odmiana dla mnie.

Tabelki z imionami i nazwami klanów można wykorzystać do nazywania kolejnych BNów. Bo przecież nie zawsze ma się wenę albo internet pod ręką. Potrzebne? Jak najbardziej. Czy nadaje się to na artykuł? Nie bardzo. A na bloga? Na blogu mogę publikować co chcę, nieprawdaż?

Mam plan opracować system szybkiego tworzenia BNów - imię, klan, profesja, podstawowe statystyki. Historię i tak wymyśli się na bieżąco, lub w tzw. międzyczasie. Wygląd? No dajcie spokój, z tym raczej każdy da sobie radę.

A dłuższe artykuły? Może kiedyś, jak będę miała czas żeby siąść, napisać, sprawdzić, poprawić itd. Na razie trochę tego czasu brakuje.

Pozdrawiam,
Narmo

3 komentarze:

 1. "a to co wystawiam to nikomu niepotrzebne"...
  Narmo, gdzie ja tak napisałem o Twojej pracy?
  wcale tak nie uważam, powiem więcej, tabelką na pewno uzmysłowiłaś niektórym, że na Rubieży żyją nie tylko postacie z archetypami. U mnie wręcz jedynie wybitni NPC mają przydzielony archetyp - reszta to właśnie najemnicy, rolnicy, inżynierowie, handlarze... po prostu zawody. Daleko im do specjalistów, jakimi są bohaterowie graczy dzięki swoim archetypom.

  Przykro mi, że mój poprzedni komentarz odebrałaś jako atak na swoją twórczość, nie taki był zamiar :)

  pozdrawiam i życzę dalszej wytrwałości w pracy nad Klanarchią
  quba

  OdpowiedzUsuń
 2. @quba - Raczej mi przykro, że odebrałeś ten wpis jako obezwę do ciebie. Po prostu często linki do tego bloga wstawiam również na polterze czy fb. Tam ludzie uważają, że blog to taki mały serwis, gdzie każdy wpis musi być artykułem.

  "tabelką na pewno uzmysłowiłaś niektórym, że na Rubieży żyją nie tylko postacie z archetypami"
  I taki był cel. Bym i ja o tym pamiętała ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. akurat 1k10 nie powinnaś się przejmować bo to zwyczajny troll ;)


  mr. T.

  OdpowiedzUsuń