wtorek, 14 lutego 2012

Klanarchia: Ród a klan #1

Na Rubieży funkcjonują dwa pojęcia, które w naszej rzeczywistości są obce. Konkretnie mam tu na myśli ród i klan. Oba określają w pewien sposób stopień pokrewieństwa, lecz jako jednostki mają specyficzne znaczenie. Poniżej przedstawię, jak widzę tą zależność w Klanarchii.

Klan


Czym jest klan w Klanarchii, raczej każdy wie. To zbiór społeczności mieszkającej w jednej siedzibie. Społeczność jest ta mniej lub bardziej samowystarczalna. I, co najważniejsze, składa się z kilku/ kilkudziesięciu/ kilkuset rodów. Czasem wszystkie należą do jednej Rodziny. Czasem w klanie rytualistów znajdziemy ród wywodzący się z soldatów. Takie mieszanki są tym częstsze im większy jest klan. Szczególnie zjawisko to można zaobserwować w średnich i dużych klanach.

Ród

Natomiast ród jest to po prostu zbiór rodzeństwa, kuzynostwa, wujostwa i wszystkich tych, którzy uznają więzy krwi i wspólnego protoplastę. Już sama Tradycja determinuje zachowanie pamięci o przodkach, a w szczególności o twórcy danego rodu.

Być członkiem danego rodu oznacza znać swych przodków, rozsławiać ich imię, przekazywać dalszym pokoleniom rodowe legendy. Często oprócz podążania drogą Egzarchy, staramy się dorównać dokonaniami przodkowi, który założył ród. Może po to, by stać się jego godnym potomkiem, a może by przyćmić jego dokonania? Bo przecież w klanie widzieć nas będą przez pryzmat naszego rodu. Jedni będą znani jako zapalczywi, inni jako mędrcy. Atrybuty przodków przechodzą na ich potomków.

W tym tle świetnie wypadają Wybrańcy Przodków i Rzecznicy Rodów. Różne cele Rzeczników będą napędem do różnego typu konfliktów. Bo przecież dany ród może chcieć władzy, ale równie dobrze chcieć odzyskać poważanie w klanie. Natomiast Wybrańcy mogą sami przekonać się o charakterze przodków, który czasem może się bardzo mijać z tym opisywanym w legendach.

Kolejna sprawa, która może się stać niezłą zahaczką na przygodę czy wręcz kampanię, to wszelkie relikty przodków. Miecz, podarowany przodkowi przez Srogieja, przechodzący z pokolenia na pokolenie na pierworodnego rodu to nie byle co. A gdyby tak został skradziony? Albo przekazany nie pierworodnemu?

Rody a Rodziny


Każda z Rodzin na Rubieży inaczej podchodzi do kwestii rodów i klanu. Czasem ważniejszy jest ród, czasem klan. Ale to temat na kolejny wpis.

cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz