czwartek, 24 marca 2016

Polskie kino Sci-Fi wybiórczo

Jest kilka ciekawych filmów sci-fi wyprodukowanych przez Polaków, które chyba nie zawsze są dobrze znane. Z racji też tego, że więcej oglądam staroci niż nowości, więc i wybrane przeze mnie pozycje będą specyficzne. Ale... myślę, że warto sprawdzić te kilka, które wybrałam.

4. Gdzie jesteś, Luizo (1964)

Film stary, jednak z ciekawym pomysłem. Mamy tu kilku panów, którzy zabłądzili na wydmach i trafiają do namiotu kryjącego statek obcych. Ich forma istnienia jest zupełnie niezrozumiała dla przeciętnego człowieka, a umiejętności wręcz niewyobrażalne. I skąd tu Luiza? Ano sprawdźcie sami, to filmik należy do krótkich.
3. Test pilota Pirxa (1978)

Tym razem film długometrażowy na podstawie Lema. Film o tyle ciekawy, że jego efekty specjalne można bardzo fajnie zestawić z pierwszym Obcym, który powstał zaledwie rok później. Pirx dostaje zadanie pokierować statkiem kosmicznym, na którego pokładzie znajduje się android. Jednak po pierwsze - nie wie, który członek załogi nim jest i bardzo stara się to wytypować. Po drugie - zaczynają ginąć członkowie załogi. Więc mamy tu motyw zdrajcy, choć do Cylonów mu jeszcze daleko.
2. Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa (2012)

Przyznam szczerze, że powieści nie czytałam, choć są ponoć mega popularne wśród młodzieży. W związku z tym, samego filmu w ogóle nie odnoszę do oryginału. Felixa (...) oglądało mi się naprawdę fajnie. Dobre przygodowe sci-fi dla młodzieży z naprawdę niezłymi efektami specjalnymi (może poza roślinką, która jest niestety słaba jak Złoty Smok w Wiedźminie). Wielka szkoda, że nie powstały kontynuacje, bo mogłaby by powstać niezła seria coś na miarę Małych Agentów. Kto nie widział i ma cierpliwość do kina skierowanego do młodzieży, niech nadrobi zaległości.
1. Poprzez piąty wymiar (1973)

Scenariusze oparte o motyw podróży w czasie są dosyć popularne i jak widać w polskich produkcjach były obecne już dawno. Jednak tutaj mamy coś więcej niż tylko ten motyw. Świetnie zagrane, charakterystyczne postacie i mały twist na końcu, sprawia, że chociaż całość jest krótka, to jednak świetna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz