sobota, 22 grudnia 2018

Valeria Wyprawy

Wbrew obawom niektórych Games Factory udało się rozesłać Valerie do wspierających. W moim przypadku była to Valeria: Wyprawy. Udało mi się również zagrać w ten tytuł i mam zamiar podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.

Ta odsłona Valerii jest chyba najprostsza w zasadach z wszystkich trzech tytułów będących celami kampanii. I tak jak w czasie kampanii, tak i po kilku rozgrywkach nieodmiennie doznaję deja vu.

sobota, 24 listopada 2018

Zew Cthulhu Gra Fabularna

Gdy piszę te słowa do końca kampanii na Wspieram.to zostało 6 dni. Zebrana kwota to 587 324 zł (sic!) ! Bajońska suma, słusznie wypracowana przez Black Monk. Brawo!

środa, 26 września 2018

Board Game Arena

Jak człowiek jest uziemiony w domu i nie ma nawet możliwości zaprosić znajomych na partyjkę jakiejś planszówki, to zaczyna szukać alternatyw. Na komórce w planszówki ciut ciężko się gra (bo mały ekranik). Kolejną alternatywą dla pojedynczych aplikacji planszowych, jest np. Board Game Arena, gdzie w planszówki gramy z innymi graczami, a nie tylko SI (bądź AI, jeśli ktoś jest do angielskich skrótów przyzwyczajony) jak w przypadku wielu aplikacji.

piątek, 14 września 2018

2019 rokiem erpegów

Przyznam, że to jak zaczyna się rozwijać rynek gier fabularnych, jest naprawdę interesujące. Po długiej posusze rozświetlanej prywatnymi projektami kończonymi na podręczniku głównym jest szansa na rozwinięcie rynku. Bo w przyszłym roku ma pojawić się aż pięć (sic!) nowych (prawie) systemów.

poniedziałek, 10 września 2018

O aferze Games Factory słów kilka

W planszówkowym świecie głośnym echem odbiła się sprawa wydawnictwa Games Factory i jego kłamstw odnośnie wydania dodatków do Najeźdźców z Północy. Przelało się morze hejtu. Niektórzy żądają dowodów przy innych kampaniach, że faktury zostały opłacone itp. Inni wzywają do rezygnacji z wspierania projektów GF i nie kupowania ich gier w sklepach. Czy mam mówić jak bardzo niedorzeczne są to żądania?

piątek, 24 sierpnia 2018

Gry osadzone w znanych światach i dlaczego ich unikam

Jest na rynku bardzo dużo gier (czy to planszowych czy fabularnych) osadzonych w znanych i lubianych (w większości nie przeze mnie) uniwersach. I to o czym zamierzam napisać dotyczy przede wszystkim mojej osoby i gier fabularnych, to i jednak kilka planszówek też odnajdzie tu swoje miejsce.


czwartek, 16 sierpnia 2018

Elekt - karciana walka o władzę w Dominacie Ebionitów w Klanarchii 2.0

żródło: fanpage gry na Facebooku

O grze Elekt raczej jeszcze nikt nie słyszał. I nic dziwnego. Gra nie jest jeszcze dostępna w sklepach. Za to już niedługo będzie można ją wesprzeć na zagramw.to. Co ważne dla mnie, gra dostała błogosławieństwo Furiatha i oficjalnie może głosić wszem i wobec, że jest osadzona w świecie Klanarchii. Co ważniejsze w drugiej jej edycji, która nie wiadomo kiedy wyjdzie.

piątek, 27 lipca 2018

Deratyzacja - krótka paragrafówka

Poniżej przedstawiam Wam moją próbę zmierzenia się z grą paragrafową. Już dawno chciałam stworzyć coś takiego, ale jakoś nigdy nie miałam pomysłu. Niestety nie jestem dobra w linki wewnątrz tekstu, więc sobie musicie poskakać między paragrafami. Smacznego!

niedziela, 15 lipca 2018

Zamek Smoków - rzut okiem


Kto nie zna Mahjonga? Niejeden z nas spędzał godziny łącząc w pary klocki ze stosu na ekranie komputera. Niektórzy pewnie dalej spędzają na tym kolejne godziny. Natomiast teraz możemy pograć w Mahjonga trochę bardziej kreatywnie, dzięki wydawnictwu Rebel.


czwartek, 21 czerwca 2018

Bracia z ulicy

Narmo ma to do siebie, że często idzie pod prąd. A już w szczególności nie przepada za tym co popularne. I tak to jest, że jeśli coś jest reklamowane jako hit i bestseller, to Narmo albo do tego nie zajrzy albo zajrzy jak już fala zachwytów opadnie. Tak samo jest i przy mangach. Do tej pory poznałam Fullmetal Alchemist czy One Piece. Za to poznałam dużo innych tytułów. A jakiś czas temu, na fali mojego postanowienia, żeby przyglądać się wydaniom z mniejszych wydawnictw (znaczy nieJPF i nieWaneko), trafiłam na zapowiedź z wydawnictwa Dango. Z racji, że w mojej kolekcji jeszcze nie było mangi z tego wydawnictwa, a opis wydawał się ciekawy, to zaopatrzyłam się w pierwszy tomik Braci z Ulicy.

czwartek, 17 maja 2018

Czytelnictwo, jego wartościowanie i miary

Kontrowersyjny temat. Co jest miarą czytelnictwa danej osoby? Czy ilość książek, ilość przeczytanych znaków? Czy książka o 2x większej objętości ma tą samą wartość co ta dwa razy mniejsza? Czy statystyki "ile książek przeczytałem?" mają sens, jeśli jedni czytają byle cieńsze woluminy, a inny opasłe tomy? A może chodzi o literki? To czy w takim razie czytanie gazet, komiksów, blogów, podręczników, publikacji naukowych też wliczać w czytelnictwo? Czy książki popularno-naukowe można zrównać z fabularnymi?

sobota, 28 kwietnia 2018

Top 9 planszówkowe

Nigdy nie robiłam topek, ale w sumie czemu by nie? Idąc za przykładem przedstawię Wam Top 9 ulubionych gier planszowych Narmo. Kolejność jest dość przypadkowa, a wybór wcale nie był łatwy. Tym bardziej, że ostatnio nie mam możliwości grać tak często jak to było jeszcze niedawno. Miejmy nadzieję, że tą tendencję uda się zmienić.

poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Joker Game - anime

Im więcej człowiek wie, tym więcej informacji się z sobą zazębia. Więc krótka notka tu, nagle nabiera innego smaku, gdy połączy się ją z bardziej rozbudowaną tam, a gdy do tego dołączymy jeszcze film inspirowany jakimiś wydarzeniami, nagle cały temat zaczyna nabierać trójwymiarowości. A każda kolejna informacja zaczyna dobudowywać lub wyjaśniać obraz całości. Takim też elementem jest właśnie anime Joker Game. Przynajmniej w moim przypadku.

środa, 18 kwietnia 2018

Serial Experiments Lain

Dawno, dawno temu usłyszałam o takim anime jak Lain. Usłyszałam od osoby, która dużo więcej ode mnie siedziała w anime i stwierdziła, że to dziełko jest bardzo dobre. Ja zerknęłam wtedy na kilka kadrów. I jak dla mnie paskudna kreska sprawiła, że cały serial został porzucony, aż do niedawna. Pytanie czy to dobrze?


niedziela, 8 kwietnia 2018

Deadlands Reloaded

Ok, w końcu skończyłam lekturę podręcznika Deadlands Reloaded. Udało się też zebrać drużynę i zagrać kilka przygód. Nie znam wcześniejszego wydania, jednak muszę przyznać, że Reloaded jest naprawdę kompleksowym podręcznikiem.

poniedziałek, 5 lutego 2018

6000 The Deep Sea of Madness


Trochę czasu zeszło od ostatniego wpisu. Jest to związane raz z moim odnawiającym się przeziębieniem, dwa z ciągłym czytaniem podręcznika do Deadlands. Wychodzi na to, że podręczniki do rpg czyta się naprawdę długo, choćby przez to, że na jednej stronie napakowane jest naprawdę mnóstwo tekstu. Na szczęście jestem już bliżej niż dalej końca. Ale miało być nie o tym. Miało być o mandze.

wtorek, 9 stycznia 2018

Podsumowanie planszówkowe 2017

Co roku staram się poznać jak najwięcej nowych tytułów gier planszowych. Dotychczas rekordowym pod tym względem był rok 2016 z wynikiem 100 tytułów. W tym roku było ciut gorzej pod względem ilości, za to było więcej dużych tytułów, a i udało mi się częściej pograć w te same tytuły.


sobota, 6 stycznia 2018

Erpegowe podsumowanie 2017

Ten rok pod względem erpegowym może nie był najlepszy, ale biorąc pod uwagę wszystkie przetasowania w ekipie grającej i tak daliśmy radę.