poniedziałek, 16 grudnia 2013

Inu-Yashowe obwoluty

Jakiś czas temu Egmont wydawał w naszym kraiku bardzo fajną mangę Inu-Yasha. Problemów z tym było kilka. Po pierwsze nieregularność wydawania kolejnych tomów. Po drugie jedno czy dwa zawieszenia serii, która w tej chwili również utknęła na 23. tomie. Czym to było spowodowane? Nie wiem. Za to okładki w polskim wydaniu są po prostu brzydkie, grzbiety pstrokate, a jeśli ktoś nieopatrznie ustawiał serię na półce narażonej na bezpośrednio padające światło słoneczne, musiał się pogodzić z ich wyblaknięciem.

niedziela, 3 listopada 2013

Cicho wszędzie. Głucho wszędzie. Co to będzie?

Life is brutal. I full of zasadzkas.

Jest listopad, siąpi deszcz, a ja odkurzam bloga. Nie, nie sprawi to, że z powrotem częściej zacznę zamieszczać tu materiały. Jeśli jakiś cud się nie zdarzy, to nie wyrobię się z realizacją tegorocznych postanowień. Po prostu nie mam na to czasu.

Kolejnych ksiąg Interiora też nie należy się spodziewać w tym roku. Niestety, szkoda, ale do tego potrzeba siedzieć nad tematem ciągiem kilka godzin (tak ze 4 minimum) i to przez kilka dni. Także, wybaczcie. Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy dla Narmo.

Narmo

piątek, 20 września 2013

7 Cudów Świata - recenzja

Mam na koncie już ponad pół setki partii w ten tytuł. Może więc czas na recenzję? Tym bardziej, że jest to jedna z moich ulubionych gier.

Wprowadzenie czyli krótki opis

7 Cudów Świata to gra, w której każdy z graczy posiada pewien zestaw kart, z którego wybiera jedną, by resztę przekazać sąsiadującemu graczowi. Gra składa się z 3 er, podczas których rozbudowujemy swoje miasto wznosząc kolejne budynki i kolejne poziomy naszego "cudu". Na koniec wygrywa osoba o większej ilości punktów zwycięstwa.

czwartek, 5 września 2013

Lwiogrzywy - klanarchiowe opowiadanie

Z racji, że zapewne nigdy nie dokończę tegoż opowiadania, a ponoć fajne, udostępniam szerszej publiczności. Może Was zainspiruje do ciekawej sesji, może rozegracie ciąg dalszy historii (to mogłoby być ciekawe). A przede wszystkim mam nadzieję, że będzie dobrze się czytało.

wtorek, 27 sierpnia 2013

Przenicowany świat

przenicować - spruć i odwrócić jakąś garderobę na lewą stronę i uszyć ją na nowo

Książek braci Strugackich czytałam naprawdę niewiele, bo zaledwie dwie. Dodatkowo jeszcze wśród tych pozycji nie znalazł się "Przenicowany świat", więc musicie mi wybaczyć mą niewiedzę i odniesienie się tylko i wyłącznie do filmu, bez porównań do oryginału jakim jest książka.

Przygodę czas zacząć

Kino rosyjskie znane jest u nas w marginalnym stopniu. Od kilku lat zaledwie na niektórych kablówkach można dorwać kanał "Wojna i pokój", który w całości jest poświęcony kinematografii naszych wschodnich sąsiadów. Czy wschodnie kino fantastyczne nie ma nic nam do zaoferowania? Czy jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na hollywoodzkie superprodukcje? Otóż, Panie i Panowie, ogłaszam wszem i wobec, że rosjanie potrafią stworzyć epickie wręcz kino, które będzie miało wewnętrzny sens, główny bohater podczas seansu będzie miał rozterki, będzie się rozwijał na naszych oczach, a pogmatwana fabuła nie będzie szyta grubymi nićmi.

wtorek, 20 sierpnia 2013

Interior - Księga Pierwsza: Ścieżka Przodków

Oto kilka powodów do świętowania. Po pierwsze jest to setny post na blogu (sic!). Udało mi się to osiągnąć po 32 miesiącach, choć w momencie zakładania bloga nawet o tym nie myślałam. Po drugie stuknęło już ponad 16300 wyświetleń.

Po trzecie i zapewne dla większości najważniejsze - udało mi się spiąć pierwszą księgę Interiora w całość!

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Trening dla Mistrza Gry

Uwaga! Być może to ćwiczenie nie będzie zbyt ambitne dla doświadczonych MG.

Prowadzę filmowo, książkowo czy jakby to jeszcze ująć. Bohaterowie graczy są u mnie na sesjach głównymi postaciami, a w Klanarchii często ich decyzje i poczynania mają znaczący wpływ na otaczający świat. Jednocześnie prowadzę liniowe scenariusze :P Narmo jak zawsze pełna przeciwności.

Dziś chciałabym zaproponować pewne ćwiczenie, czy też może symulację, która powinna pomóc zarówno zrozumieć istotę prowadzenia tego typu scenariuszy, jak i sprawić, że pewniej w tym klimacie poczujecie się na sesji.

Ostrzegam! Nie ma tu rewolucji. Jest to zabawa, którą być może sami uprawialiście, a która sprawia, że z danym utworem literackim/filmem zwiąże Was jeszcze większy sentyment.

wtorek, 13 sierpnia 2013

Zestaw imienno-klanowy

Pamiętacie listy imion i klanów dla postaci/BNów w Klanarchi? Otóż dostałam prośbę, by spisać to wszystko do PDFa. Prośbie daję zadość i udostępniam wszystkim poniższy plik. Miłej zabawy z losowaniem :)

czwartek, 1 sierpnia 2013

Mangi, które Narmo chciałoby przeczytać

Dotknęła mnie ponownie zajawka na komiksy. A jako, że najlepiej orientuję się w świadku mangowym, to mam chrapkę na kilka tytułów. Może ktoś ma i będzie mógł pożyczyć do przeczytania? Mogę odwzajemnić się tym samym :)

środa, 31 lipca 2013

Biały Orzeł w okładkach czyli narmowe handmade


Wszystko zaczęło się od tego, że kiedyś, dawno temu, miałam taki ciekawy typ segregatora. Zamiast tego znanego wszystkim zamykanego klipsu (czy jak się to fachowo nazywa) miał od wewnętrznej strony grzbietu zamocowane klika drutów, które można było odgiąć i przeciągając przez środek jakiejś broszury wpiąć ją w "segregator". Joł, wiem, że brzmi skomplikowanie.

środa, 26 czerwca 2013

Obcy wg Steve'a Perry'ego

Czy ktoś z Was nie zna Aliena zwanego również Obcym? Cykl filmów jest kultowy, a sam wizerunek Obcego na stałe przeniknął do popkultury. Mam wrażenie, że osoby nawet nie znające oryginału filmowego znają chociaż jego wizerunek. Cykl stał się inspiracją dla twórców komiksów, które swego czasu i u nas były wydawane. Uniwersum ksenomorfa wymieszane zostało później z uniwersum Predatora, który również jest swego rodzaju ikoną. Mnie osobiście ta mieszanka nie odpowiada, zwłaszcza w wykonaniu filmowym.

Chciałam słów rzec kilka o pewnej trylogii mającej miejsce w świecie Obcego. Rzeczona trylogia nie jest prostą kalką filmu na karty powieści. Takowe też istnieją, lecz nie o nich chcę opowiedzieć. Steve Perry jest autorem wielu książek osadzonych w znanych światach (choćby Gwiezdne Wojny), choć tylko niewielki wycinek jego twórczości został przetłumaczony na nasz rodzimy język. A szkoda, bo pisze naprawdę nieźle.

sobota, 22 czerwca 2013

Słowiańskość jest ciekawa

Tym razem z zupełnie innej beczki. Czarne Skrzydła to od zawsze takie miejsce, gdzie wrzucam różne, dziwne rzeczy. Tak przynajmniej było, gdy był to jedynie jeden z moich folderów na dysku. Blog pod tym względem był do tej pory dosyć monotematyczny. Czas powrócić do korzeni.

Zacznijmy od tego, że nie jestem bynajmniej słowianofilem. Nie interesują mnie rekonstrukcje, czy też mitologia. No, może z tym ostatnim przesadziłam, bo z chęcią dowiedziałabym się czegoś o słowiańskich bohaterach-legendach, ewentualnie nawet zmitologizowanej historii dziejów naszego plemienia sprzed chrztu. Ale zacznijmy bardziej od początku. Tematem zainteresowałam się całkiem niedawno.

środa, 19 czerwca 2013

Postanowienia noworoczne - Planszówki Complete!

Nie minęło jeszcze pół roku a udało mi się zrealizować jedno z tegorocznych postanowień. Konkretniej chodzi o planszówki. Założyłam, że do końca roku zagram w 30 gier planszowych, z którymi nie miałam jeszcze dotąd styczności. Cel ten udało mi się zrealizować i już dopisuję do listy kolejne tytuły. Prawdę niesie stwierdzenie, że "im dalej w las, tym ciężej", stąd pomimo początkowego szybkiego postępu w tej dziedzinie, coraz trudniej jednego wieczora zagrać w więcej niż jedną nową grę. Ty bardziej, że nie wzbraniam się przed rozegraniem partii w znany mi już tytuł. Jednak niewątpliwą zasługę w tym osiągnięciu ma Cracow Game Initiative.

Z tej okazji oraz stukniętych 14tys. odsłon chcę przedstawić kilka tytułów, które najbardziej przypadły mi do gustu. Czujcie się ostrzeżeni.

sobota, 15 czerwca 2013

DDGF - Dzień Darmowych Gier Fabularnych

Chciałam na dziś przygotować dla was cały zbiorczy Interior. Nie udało się. Z prostego względu - zajmuję się tym sama. Dodatkowo w ciągu ostatnich miesięcy mam coraz mniej czasu, pomimo spania po 6 godzin dziennie :P Ale dosyć usprawiedliwiania się. Nie zdążyłam.

Z tego oto powodu premiera dodatku przesuwa się na bliżej nieokreśloną przyszłość. Natomiast z mojej strony, by jednak zmniejszyć wasz zawód przedstawiam fragment dodatku - cały Drugi Rozdział. Numeracja stron w pełnym dodatku się zapewne jeszcze przesunie o stronę lub dwie, więc ta nie jest ostateczna.

Życzę miłej lektury i na wszelkie uwagi czekam w komentarzach.

Do ściągnięcia tutaj

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Interior zbiorczy - postęp prac 2

Nie mogę powiedzieć, że dodatek się pisze, gdyż aktualnie wszystkie otrzymane materiały poprawiam i formatuję na bazie Podręcznika. Myślicie, ze to nic trudnego? Cóż, w przypadku materiałów, które poprawiałam przy okazji Interiorów macie rację. Jednak jest trochę materiału, który w biuletynie się nie znalazł, a znajdzie się w Dodatku. Tak Dodatku, przez wielkie "D", gdyż materiału jest naprawdę sporo - począwszy od materiałów na grafikach kończąc. Udało mi się uprosić kilka grafik u ilustratorów Klanarchii jak i u osób na tym polu nieznanych. Co prawda nie ma ich tyle, by wsadzić jedną na każdą stronę, lecz miejmy nadzieję, że Was to nie zrazi. 

Tymczasem zapraszam do rozszerzenia, gdzie znajdziecie mały bonus :).

czwartek, 16 maja 2013

środa, 8 maja 2013

Interior zbiorczy - aktualizacja

Zbiorczy Interior się robi.

Tak najprościej mogę to powiedzieć. A robi się i robić się bezie przez dłuższy czas, gdyż w jego skład wejdą nie tylko materiały znane z Interiorów, lecz również te udostępnione specjalnie do niego z których wyszłoby spokojnie kilka nowych numerów. Dodatkowo muszę to wszystko posegregować i całość sformatować w jednakowy sposób.

Już teraz mogę powiedzieć, że całość podzieliłam na 3 Księgi:
Księga Pierwsza: Ścieżka Przodków
Księga Druga: Wizja Świata
Księga Trzecia: Snute Opowieści

Z chęcią też przyjmę pomoc w postaci różnych grafik, którymi będę mogła przyozdobić tekst.

Narmo

P.S. Dziękuję też qubie i Krisstofowi, za dodatkowe materiały! Będzie zacnie!

piątek, 26 kwietnia 2013

Projekt Tequila

Jest taki bardzo przyjemny projekt mający na celu stworzenie pewnej heroski. Jak widać na graficzce jest całkiem kształtna, a i towarzyszy jej Diesel. Pierwsza historia komiksowa już była w "Coś na progu". Ma być też pełnowymiarowy album komiksowy, książka, opowiadanie. Ogólnie ma być postapo, pulp i cycki. 

Jednak, żeby to wyszło, to twórcy zbierają fundusze. Ja swoje 3 grosze dołożyłam, a i was zachęcam, bo zapowiada się zacnie. 

Całą resztę informacji macie tutaj.

czwartek, 25 kwietnia 2013

Klanarchia - lokalizator przeciwników


Dziś mikrododatek w formie graficznej. Jeśli nie chce Wam się grzebać w podręczniku, a mieliście nieraz ochotę dowiedzieć się, gdzie najczęściej można spotkać wilkołaki albo Kultystów Wielkiego K, mam dla Was wybawienie. Oto przed wami zgrabna mapka z nałożonymi obszarami, gdzie jest największe prawdopodobieństwo spotkać tego czy innego przeciwnika. 

środa, 24 kwietnia 2013

Interior zbiorczy

Aktualnie zbieram wszystkie materiały w zbiorczym Interiorze. Niby nic trudnego wrzucić wszystko w jeden plik, jednak grupuję to tematycznie i postaram się nadać całości jeden sposób formatowania. Do pakietu dorzucę też program do tworzenia BNów (mam nadzieję, że uda się wsadzić w niego ładniejszą grafikę) oraz scenariusze i ich szkice.

Jako, że będzie to swego rodzaju fanowski dodatek - zapraszam wszystkich do jego współtworzenia. Fajnie będzie mieć wszystkie materiały w jednym miejscu.


Życzcie mi powodzenia.

Narmo


P.S. W związku z pewnymi zmianami i przewrotami w prywatnym życiu nie mogę obiecać zrealizowania planu 7 Interiorów w tym roku. Aktualnie czasu wolnego mam tyle co kot napłakał, co i widać po ilości postów.

Karnawał Blogowy #42: Najgorsza sesja(e) w życiu

Karnawał Blogowy to takie coś co ciężko mi śledzić, a i ciężko zebrać się do dołożenia swojej cegiełki w temacie. Jednak temat aktualny jest o tyle ciekawy, że przyłożę do niego rękę. Zwłaszcza w kontekście "każdy może być MG". Jasne, że każdy może, tylko nie każdy powinien.

środa, 3 kwietnia 2013

Clanarchy 2.0 - czy to będzie jeszcze Klanarchia?

Klanarchia to system, którego zawsze mi brakowało. Jest dla mnie idealny. Pewnie, że można się czepiać mechaniki (ale która jest bez wad?) albo stylu prowadzenia narracji (interludium, wprowadzenie, nastawienie na kampanie, scena Nadejścia Ciemności). Nie zmienia to faktu, że świat uważam za genialny, podobnie jak całą koncepcję.

Po prostu kocham Klanarchię.

wtorek, 26 marca 2013

O mangach słów kilka

Był taki czas, że czytałam wszystkie wydawane na rynku mangi i to na bieżąco. Wbrew pozorom nie miało to nic wspólnego ze stanem mojego portfela. Po prostu nasza "paczka" mangi lubiła i każdy kupował coś innego. A że Narmo pochłaniała równie chętnie książki, co komiksy, to jej było to na rękę.

sobota, 23 marca 2013

Scenariusz: Powrót do Katedry Szkarłatnych Witraży cz.3

Przyszedł czas na ostatnią część scenariusza, który może stać się ciekawym początkiem kampanii. Poprzednią część autorstwa Furiatha znajdziecie tutaj i dobrze radzę się najpierw z nią zapoznać. Przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowych wątków i ujawnienie nowych. Jak zareagują gracze? To już tylko od nich zależy :)

poniedziałek, 18 marca 2013

Gram w Warhammera

Gram w Warhammera. Jestem graczem. Gramy w drugą edycję, a styczność miałam tylko z pierwszą. Co z tego wynika?

Jestem leniwym graczem. Nie przeczytałam podręcznika, nie wiem jakie są równice między edycjami (chyba coś z Chaosem było), nie zapoznałam się z mechaniką. Z tą ostatnią zapoznał nas MG na pierwszej sesji przy okazji walki. Postanowiłam też zmienić swój kanon postaci ustanowiony lata temu - nie gram najemnikiem/gladiatorem, gram hieną cmentarną i co najlepsze idzie mi to całkiem nieźle. Moja postać nie ma nadal spisanej historii. Ba! nie mam nawet jej wymyślonej. Nie zmienia to jednak faktu, że Bianka już zarysowała swoje charakterystyczne cechy osobowości.

środa, 13 marca 2013

Scenariusz: Powrót do Katedry Szkarłatnych Witraży cz.2

Jakiś czas temu wrzucałam pierwszą część scenariusza, w której mogliście znaleźć Wstęp i Interludium do kampanii, która obrosła już trochę legendą. Pewnie niejedna osoba czytała swego czasu nasze raporty z sesji. Lecz przyszedł czas udostępnić Wam tekst Furiatha (sic!), na podstawie którego nasza kampania wyrosła na tak epicką. Ostatnią część postaram się wrzucić tak szybko jak to tylko będzie możliwe.


wtorek, 5 marca 2013

Ciężkie Życie Wybrańca Przodków 2

Tym razem z okazji 10188 wyświetleń nowy odcinek o przygodach pewnego Wybrańca Przodków.


PS. Wiem, że kot wygląda jak wiewiórka (tak, to kot), ale nie umiem ich rysować :P

niedziela, 3 marca 2013

Program do tworzenia BN

Dla Mistrzów Gry mam mały prezent - program do szybkiego tworzenia Bohaterów Niezależnych do Klanarchii. Mamy tu do wyboru kilka opcji, które pozwolą na konkretniejsze wykreowanie bohatera, a przy okazji również przegląd profesji, które nie są na tyle specjalistyczne, by być ciekawe dla gracza (powiedzmy, że tak uznał Furiath :) ), a jednocześnie z pewnością występują w świecie.

czwartek, 21 lutego 2013

Interior #8

Dziś przedstawiam Wam nowy numer Interiora. Objętość wydawać może się mniejsza, lecz tak nie jest. Po prostu zmienił się układ tekstu :P

Tak czy inaczej, zapraszam do zapoznania się z tym i poprzednimi numerami.


P.S. Pomału zabieram się zbierania Interiorów w jedna całość, zobaczymy ile mi to zajmie.

piątek, 15 lutego 2013

Scenariusz: Powrót do Katedry Szkarłatnych Witraży cz.1

Niektórzy zapewne pamiętają moje raporty z sesji oparte na tym scenariuszu. Został on napisany przez Michała "Furiatha" Markowskiego i wysłany betatesterom. Jak widać, mnie się przydał. Z racji tej, że scenariuszy do Klanarchi posucha, a Furiath raczej też nowego nic do pierwszej edycji robić nie będzie, więc postanowiłam scenariusz przepisać (plik jest chroniony przed kopiowaniem) i oddać Wam do dyspozycji. Oczywiście, tam gdzie trzeba, przerobie do wersji współgrającej z pierwszą edycją (bo wersja beta jednak trochę się różniła).

Scenariusz jest spory (30 stron), dlatego opublikuje go w 3-4 częściach. Dodatkowo też zaznaczę, że moja wersja przygody jednak się różniła od oryginału (co w moim przypadku jest nieuniknione), więc każdy może tu znaleźć coś dla siebie, a być może się nawet zaskoczyć na sesji. Tym bardziej, że dalszy ciąg kampanii może się potoczyć całkowicie innym torem.

Nie przedłużając - sorry, Furiath, a Was zapraszam do Wprowadzenia i Interludium.

środa, 13 lutego 2013

Winter plus 51. Stan

Od razu ostrzegam, że nie jest to recenzja w pełnym tego słowa rozumieniu, bo jak mogę pisać recenzję po dwóch zagraniach? Z pewnością może to być "pierwsze wrażenie" i jako do tego typu artykułu trzeba do tego podejść.

czwartek, 7 lutego 2013

Klanarchiowa jednostrzałówka

Od dłuższego czasu męczy mnie, dlaczego ludziom trudno zabrać się za Klanarchię. Zbyt dużo zachodu z Interludium? Być może. Chociaż mnie bardziej chodzi po głowie, że problem leży bardziej po stronie nastawienia systemu na kampanie. Bo przecież system tak został zbudowany - interludium jest zalążkiem, z którego budujemy opowieść na kilka-kilkanaście sesji. A przecież czasem ma się chęć siąść do zwykłej jednostrzałówki. Z tego samego powodu ciężko poprowadzić K. na konwencie lub w klubie - nastawienie na dłuższą opowieść jest tak silne, że ludzie nie są w stanie wymyślić pojedynczej przygody.

wtorek, 5 lutego 2013

Ciężkie Życie Wybrańca Przodków 1

Z okazji stukniętych 9000 odwiedzin mam dla wszystkich mały prezent. Mam nadzieję, że ten krótki komiks przypadnie Wam  do gustu.

poniedziałek, 21 stycznia 2013

PN 2013 planszówki nr 1 i 2

Praktycznie rzecz ujmując - od początku roku Cracow Game Initiative zaczęła organizować niedzielne spotkania planszówkowe w Alternatywach. Tyle dobrze, bo w tygodniu ciężko się zebrać gdziekolwiek po pracy, a w weekend przynajmniej jest pretekst, żeby z domu wyjść. Stąd łącząc przyjemne z pożytecznym, rozpoczęło się realizowanie moich noworocznych postanowień.

piątek, 18 stycznia 2013

Postanowienia noworoczne 2013

Już ponad połowa stycznia, a mnie wzięło na postanowienia noworoczne. Dobrze, że przynajmniej jeszcze przed moimi urodzinami, to jakoś ten rok mimo wszystko można ładnie skreślić. Spiszę je tutaj, to może będzie lepsza motywacja do ich realizacji.

czwartek, 10 stycznia 2013

Klanarchia: Instpiracje XI

Z okazji, że Czarne Skrzydła mają już ponad 8,5 tys. wyświetleń, wrzucam kilka klanarchiowych inspiracji ;).


środa, 2 stycznia 2013

KB RPG #39: Narracja

Powiedzmy sobie szczerze - do tej pory nie brałam udziału w Karnawałach Blogowych. Było kilka powodów takiej sytuacji - po pierwsze jakimś cudem zawsze je przegapiałam lub nie miałam czasu/ ochoty siąść nad konkretną edycją. Tym razem temat wydaje mi się całkiem ciekawy i postanowiłam dołożyć do niego swoje cztery grosze.