środa, 31 grudnia 2014

Podsumowanie 2014

Jeszcze tylko kilka godzin zostało i już kolejny rok się zacznie. Pod względem blogowania ten rok wyszedł mi naprawdę słabo - ledwie 31 postów - zwłaszcza jak się porówna w poprzednim, gdzie było o te 10 więcej. Ale... w większości wykonałam swoje postanowienia noworoczne i ostro działałam w inicjatywie zwanej TnT.


piątek, 19 grudnia 2014

Chcesz scenariusz do Klanarchii?

Jeśli tak, to zarzuć mi w komentarzach kilka motywów, na których mam oprzeć scenariusz. Może to być postać, miejsce, czy cokolwiek innego. Ważne, żeby wpisywało się w klimat Klanarchii. Ja nad tym posiedzę, pokminię i wrzucę w formie "scenariusza sesyjnego" czyli coś takiego jak Spiżowy Omam.

Dlaczego tak? Dla mnie to będzie dobry trening, bo niespecjalnie ostatnio gram. No i może się potem komuś przydać, bo takich zajawek wg mnie nigdy za wiele.

No i ciężej dopasować elementy rzucone przez innych ludzi, ale i ciekawsze rzeczy z tego wychodzą.

P.S. Jak zabawa nie wypali to trudno. Może wtedy spiszę jakiś inny scenariusz :)

piątek, 7 listopada 2014

Spojrzenie w Otchłań #3: Apostołowie Jedynego

Oto trzecia już część klanarchiowego opowiadania, a druga rozdziału na podstawie przygody "Apostołowie Jedynego" i zapewne nie ostatnia. Cóż, tu się działo naprawdę dużo i chyba nie jesteśmy nawet w połowie tych wydarzeń.

niedziela, 19 października 2014

Spojrzenie w Otchłań #2: Apostołowie Jedynego

Kolejna część opowiadania luźno opartego o naszą kampanię w świecie Klanarchii. Tym razem jest to początek, właściwie wstęp do wydarzeń z drugiej przygody. Czyli wyżywanie artystyczne Narmo w toku. Mam nadzieję częściej wstawiać odcinki.

sobota, 18 października 2014

Polowanie na demony czyli recenzja pierwszego Berserka

Powiedzmy sobie szczerze - to nie było moje pierwsze spotkanie z Berserkiem. Nie był to również pierwszy raz, gdy czytałam tą mangę. Ba, nawet nie pierwszy raz, gdy mam z nią do czynienia po polsku. Nie obcy jest mi serial zrealizowany pod koniec lat '80, ani tym bardziej niedawne 3 filmy kinowe zrealizowane animacją komputerową (stylizowaną na klasyczne anime). Stąd zapewne moje podejście do tego tomu nie będzie świeże, lecz być może uda mi się wyłuskać z tego tematu coś, o czym inni jeszcze nie zdążyli powiedzieć.

piątek, 19 września 2014

Spojrzenie w Otchłań #1: Chrzest Krwi


Prawdopodobnie jest to pierwsza część cyklu, który jest pewnym przełożeniem naszej kampanii na miniopowiadanie. Nie będzie wiernie. Nie będzie wszystkich wydarzeń. Będzie podkolorowane i uwypuklone momenty, które mi pasują, lub najbardziej wryły się w pamięć. Smacznego!

piątek, 29 sierpnia 2014

Statystyki broni - narzekania, narzekania

Nie tak dawno miałam przyjemność czytać "Adventures!", które reklamowane jest jako erpeg, którego zasady zmieściły się na dwóch stronach A4. Wśród dosyć prostych zasad znalazła się tabela ze statystykami różnorakiej broni (i to całkiem szczegółowymi). A ja się pytam - po co? Przecież miało być prosto.

piątek, 22 sierpnia 2014

Eden: It's an Endless World! - recenzja czy coś w tym stylu


Kiedy w 2002 roku zaczął wychodzić "Eden...", Egmont wydawał sporo tytułów. Można nawet stwierdzić, że był w rozkwicie, jeśli chodzi o wydawanie mang. A konkretna przyciągała do siebie ciekawą okładką (której nie udało się Egmontowi zepsuć), ładną i dokładną kreską, która bardziej przypominała w tamtym czasie europejską niż japońską oraz konkretną, brutalną fabułą.

środa, 20 sierpnia 2014

Biały Orzeł #1-#7 - łapanie wątków i postaci

Ten wpis jest moim opracowaniem uniwersum Białego Orła, czyli trochę o postaciach, ich wzajemnych relacjach, domysłów i wszelkich skojarzeń, które ujawniły się Narmo podczas kolejnego czytania zeszytów. Także jeśli nie czytaliście Białego Orła - nie czytajcie, bo mogę Wam popsuć zabawę!

Czujcie się ostrzeżeni!

środa, 13 sierpnia 2014

Spiżowy Omam - szkic scenariusza

Spiżowy Omam to szkic scenariusza, który stworzyłam do Klanarchii dla swoich graczy. Na jego podstawie rozegraliśmy krótką kampanię (co nie szkodzi, by rozegrać go jako jedną dłuższą przygodę). U mnie w drużynie byli: assasyn, technomanta, siepaczka i z doskoku rzecznik rodu. Nie ma problemu, by przygodę dostosować do innych archetypów.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Berserk in coming

Wielce ucieszyła mnie ta wiadomość! Otóż Berserk w końcu zostanie wydany po polsku! Czemu się tak zachwycam? Bo jest to bardzo dobra seria dark fantasy. Sporo z niej można ściągnąć np. do Klanarchii (ja osobiście garściami czerpałam inspiracje). Seria ta jest specyficznie narysowana, co potęguje jest klimat panującego mroku. Do tego dorzućmy ciekawą fabułę, zaczętą od mocnego kopa. Po chwili przechodzi ona w wydawać by się mogło delikatne fantasy. Jednak zbieg wszystkich, czasem i drobnych wypadków przeistacza sielankę w piekło na ziemi.

środa, 6 sierpnia 2014

Postępy prac nad grą

Przebąkuję i przebąkuję o tej mojej grze, więc może coś więcej tym razem o niej? Tym bardziej, że zjada mi lwią cześć wolnego czasu.

Postępy

Postępy są. Gra jest karciana. Skład talii wielokrotnie przetestowany i ustalony ostatecznie. Walka o grafiki trwała prawie pół roku (a może więcej?). Teraz składają się w ładne karty i wyłapuję błędy, które pójdą do poprawki do graficzki. Mam nadzieję, że pójdą jej one szybciej i komp znowu nie wyląduje jej w serwisie.

Tekst instrukcji przeredagowuje się i miejmy nadzieję, że mniej w nim będzie błędów niż po ostatnich poprawkach. Przy okazji - instrukcja ma mieć jakieś 4 strony, więc jak widać powinno być prosto.

Przepychanki na linii ja-wydawnictwo można skomentować bardzo prosto - dwa osły się uparły i odpuścić nie chcą. Bywa ciężko, czasem łatwo. Ale raczej miło, bo się nie widujemy za często, chyba, że próbuję coś pośpieszyć.

Akcja ma ruszyć we wrześniu. Miejmy nadzieję, że się nie przesunie za bardzo. Prototyp z gotowymi grafikami również ma trafić w moje łapki już niedługo. Na razie wyłapuję błędy i czekam na odzew.

czwartek, 24 lipca 2014

Nowy MiM w drodze

Informację, o reaktywacji Magii i Miecza przyjęłam z pewną dozą zaskoczenia, fascynacji i nadziei. Akcja na Wspieram.to była pewnym sukcesem, a i ilość osób zaangażowanych poraża. Jak jednak te rozbuchane nadzieje są wspierane dalej? Nie znam się na marketingu, ale coś mi nie gra i właściwie już nie grało podczas zbiórki. Owszem, wsparłam, lecz bardziej symbolicznie niż tak jak by wskazywały na to moje nadzieje.

środa, 16 lipca 2014

Białoruski metal, bo Narmo dziwnej muzyki czasem słucha

Moja przygoda z białoruskim metalem zaczęła się 8 lat temu, gdy trafiłam na koncert do krakowskiego Loch Nessa. Był to jeden z tych przypadków, gdy na koncert poszłam całkowicie w ciemno nie znając ani jednego zespołu. Nie zmienia to faktu, że zwykle tego typu wypady są owocne i można usłyszeć niezłe perełki.


środa, 25 czerwca 2014

e-Booki

To nie jest tak, że jestem przeciw papierowym wydaniom. Nie jest to też tak, że jestem przeciw wydaniom elektronicznym. Każda z tych opcji ma swoje zalety jak również wady. Czy macie ochotę poczytać trochę o moim zdaniu nt. e-booków i, ewentualnie, gdzie je dostać?

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Cyberpunkowe animce

Narmo ogląda stare filmy, stare animce i w ogóle ma skrzywienie w tym względzie. Większość tego co oglądam, nie znają nawet anime-wyjadacze (a może po prostu nie znam takich masterów). Poniżej chciałam się z Wami podzielić uwagami na temat kilku filmów animowanych japońskich twórców.

piątek, 30 maja 2014

Cyberpunkowo

Czasem jest tak, że człowiek o rzeczy kultowe wciąż się ociera, a jednak sam ich nie próbuje. Tak jest w moim przypadku jeśli chodzi o cyberpunka. Po blisko dziesięciu latach po pierwszej styczności z podręcznikiem udało mi się zagrać w Cyberpunka 2020. A co jeszcze lepsze - nawet go poprowadzić.

sobota, 17 maja 2014

TNT - czyli krakowska grupa testerów w akcji

Jak ktoś jeszcze nie kojarzy skrótu TnT, to niech go skojarzy z planszówkami. Od jakiegoś czasu działamy testując swoje we własnym gronie. Pomału zaczynamy wychodzić do szerszego grona ludzi. Nie przeszkadza to oczywiście w tym by zawitać na nasze spotkanie z własnym prototypem pod pachą, lub chociażby ze szczerą chęcią pomocy przy testowaniu.


czwartek, 24 kwietnia 2014

Klanarchiowy kalendarz

Jak w tytule. Stworzyłam klanarchiowy kalendarz na maj. Jeśli pomysł się spodoba, będę tworzyć plansze i na następne miesiące. Smacznego.


Grafikę można ściągnąć również z Dropboxa

sobota, 19 kwietnia 2014

sobota, 15 marca 2014

Wywiad z Fajne RPG

Tak mnie jakoś na wywiadu wzięło i nie wiem czemu, ale takowy wylądował w końcu na Bestiariuszu. Tak czy siak przedruk daję też tutaj. Smacznego!

czwartek, 20 lutego 2014

Klanarchia: Wierzchowce cz.2 - przegląd przez Rubież

Zbierając razem informacje z podręcznika pokusiłam się o posegregowanie wspomnianych stworów według miejsca ich występowania. Ten przegląd powie Wam o często spotykanych wierzchowcach, więc nie są one tak pospolite jak konie i shigi.

środa, 12 lutego 2014

Klanarchia: Wierzchowce cz.1 - najczęściej spotykane

Niezwykle ciekawym i barwnym tematem na sesji Klanarchii mogą być wierzchowce. Już w podręczniku mamy założenie o ich wielkiej różnorodności. Na Rubieży spotkamy nie tylko konie i osły, do których jesteśmy przyzwyczajeni przez inne systemy fantasy. A jak to może wyglądać w praktyce? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie posiłkując się zarówno podręcznikiem, jak i własną wyobraźnią.

W tej części postaram się przybliżyć te najczęściej spotykane wierzchowce na Rubieży.

czwartek, 6 lutego 2014

Plany/postanowienia na 2014

Po poprzedniorocznym eksperymencie, muszę stwierdzić, że stawianie sobie celów jest dobrym sposobem na motywowanie się. Co prawda nie "idę po trupach do celu", ale z pewnością daje to pewnego kopa do zaliczania kolejnych punktów. Także stwierdziłam, że w tym roku eksperyment powtórzę. Zobaczymy jak wyjdzie.

czwartek, 30 stycznia 2014

Klanarchia - Program do tworzenia BN 1.3

Przedstawiam Wam kolejną wersję programu do szybkiego tworzenia BNów do systemu Klanarchia. Ale może się też przydać przy tworzeniu bohatera.

niedziela, 26 stycznia 2014

Strona Klanarchii powróciła do żywych

Czyli ni mniej ni więcej można już normalnie korzystać z materiałów na oficjalnej stronie. Mam nadzieję, że Furiath w przyszłości złapie jakiś tańszy hosting, lub skorzysta z opcji posadzenia materiałów u kogoś, by więcej (a przynajmniej przez dłuższy czas) sytuacja się nie powtórzyła. No i mam nadzieję, że zdał sobie sprawę, że Klanarchia naprawdę ma wiernych fanów, którzy grają, wciąż grają.

To może specjalnie dla nas jakiś fajny dodatek w pdf?

PS. A niedługo udostępnię nową wersję programu do tworzenia BNów :)

piątek, 24 stycznia 2014

Czasopisma jako wsparcie dla RPG

Do napisania tej notki natchnęło mnie spotkanie z "Spotkaniami Losowymi", nowym fanzinem erpegowym. Z zaciekawieniem postanowiłam się zapoznać z dostępnym plikiem. Żeby nie było, uważam, że erpegowe czasopismo jest w środowisku potrzebne, nawet bardzo.


poniedziałek, 20 stycznia 2014

The End of 2013

Będzie troszkę o postanowieniach noworocznych z poprzedniego roku i ich realizacji. Większości nie udało mi się osiągnąć postawionych sobie celów. Było ku temu kilka powodów, dość powiedzieć, że najważniejszym był brak czasu. Owszem, sama mówię, że "dla chcącego nic trudnego", lecz tym razem było to bardzo trudne. Zwłaszcza, że przez większość roku mój każdy dzień  wyglądał niemal tak samo (włączmy w to weekendy, bo w tym roku ich nie miałam) - jedzenie->praca->jedzenie->spanie->jedzenie->praca[...] i tak w kółko. Potem jeszcze do tego doszedł kurs kosztem pracy. Dobrze, że ten rok się skończył i jak na razie następny zapowiada się ciut lepiej. Przynajmniej pod względem czasu.


poniedziałek, 13 stycznia 2014

Noworoczny post...

... sponsorowany jest przez dwudziestotysieczną (20 000) odsłonę bloga! Co prawda miałam posta wrzucać dopiero ok. 18 stycznia, by podzielić się wnioskami jakich postanowień z 2013 udało mi się dotrzymać, ale 20 tysi to niecodzienna okazja i trzeba ją jakoś uczcić (jeśli ktoś się zastanawia czemu dopiero 18tego chcę podsumowanie zrobić - 18 stycznia je wystawiłam na blogu, więc uważam, ze do tego dnia mi liczy się czas).

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY WCIĄŻ ZAGLĄDAJĄ NA MOJEGO BLOGA, POMIMO MOJEJ CHWILOWEJ NIEOBECNOŚCI!

Z tej okazji uchylę delikatnie rąbka tajemnicy i powiem, że w tym roku szykuje się dla mnie spore wydarzenie, w które nie będziecie mieć wyjścia i zostanie wciągnięci. Być może sprawa Was urzeknie i również będziecie mieć z niej sporo radości. Jak wszystko wypali tak, jak powinno, to wieść gruchnie jak grom z jasnego nieba i wypali Wam oczy niedowierzaniem!

W temacie bardziej erpegowym, to planuję pozostałe dwie Księgi Interiora złożyć i oddać w Wasze ręce w tym roku. Czy mi się uda - zobaczymy. Mam nadzieję, że czasu mi tym razem nie zabraknie przez sprawy typowo zarobkowe.

No i przymierzam się ponownie do Quentina. Szkic scenariusza już i mam i pozostaje mi tylko go spisać w odpowiedniej formie. Dodam tylko, że będzie to scenariusz do Klanarchi (bo jakże by inaczej?).

Co do postanowień noworocznych z 2013... Próbuję dobić książkami do planowanej liczby. Zostało mi 2,5 książki do przeczytania w 5 dni, przy czym jeszcze pracuję i mam inne zajęcia. Cóż, zobaczymy jak mi wyjdzie.